Oznanila št. 10 - 16.julij 2023

23. in 30.7.: Grič, Zaboršt
    6. in 13.8.: Dobe
    20. in 27.8.: Dobrava, Dol. Prekopa - ob cesti

• OBHAJILO BOLNIKOV bo v petek, 4. avgusta, dopoldne in  popoldne.

• ŽEGNANJE NA RŽIŠČIH bo v nedeljo, 6. avgusta 2023, ob 11. uri.

• FARNO ŽEGNANJE bo v nedeljo, 30. julija 2023.

• CELODNEVNO ČAŠČENJE SV. REŠNJEGA TELESA bo pri nas na god sv. apostola Jakoba, v torek, 25. julija 2023.
        Sv. maši bosta ob 9.30 in ob 17. uri, ko bo sklep čaščenja.
    Ob 9.30 bo maševal župnik, spovedoval g. Franjo Simončič, ob 17. uri pa bo ob sklepu vodil somaševanje in pridigal naš rojak, sedaj kaplan v Metliki, g. Jakob Piletič.

Na ta dan, ki je poseben dan milosti za vso našo župnijo, ste povabljeni, da se oglasite pri Jezusu, ga počastite, se mu zahvalite, in ga prosite zase, za svoje domače, našo župnijsko skupnost, posamezne vasi, soseske, in vse, ki so potrebni božje pomoči. K sv. maši in čaščenju pridite kadar morete, še posebej pa ste povabljeni:
    9.30 - sv. maša
    10.30 - 11.30 - Dolnja in Gornja Prekopa, Koprivnik Ržišče, Velike in Male Vodenice,  Podstrm,  Kočarija,  Ivanjše
    11.30 - 14h - sv. Rešnje Telo bo shranjeno v tabernakelj, cerkev pa odprta za obisk in molitev
    14h - 15h - Kostanjevica na Krki
    15h - 16h - Malence, Sajevce, Slinovce, Globočice, Orehovec Grič, Zaboršt, Dobe, Dobrava
    16h - 17h - Jablance, Črneča vas, Vrtača, Vrbje, Črešnjevec, Oštrc, Avguštine, Dolšce
    17h - sklep čaščenja in somaševanje.
    Prilika za sv. spoved bo med dopoldansko sv. mašo in upam, da tudi med večerno.

• FARNO ŽEGNANJE bo v nedeljo, 30. julija 2023.  Sv. maši bosta ob 7h in 9.30. Pri obeh bo običajna vsakoletna nabirka - ofer za cerkvene potrebe.

• BLAGOSLOV AVTOMOBILOV in drugih prevoznih sredstev ob godu  sv. Krištofa bo  pri nas v nedeljo, 23. julija  2023,  po obeh  sv. mašah.
       Ob tej priložnosti   bo   tudi nabirka MIVA - od srečno prevoženih kilometrov vsaj nekaj za avtomobile,  traktorje in kolesa slovenskim misijonarkam in misijonarjem. Bog povrni vsem, ki tudi na ta način podpirate nesebično delo naših misijonarjev in misijonark v revnih deželah.

• ROMANJE K SV. NEŽI NA KUM bo v nedeljo, 27. avgusta 2023. Vsakih sedem let je to naše zaobljubljeno romanje prošnja sv. Neži naj bo priprošnjica pri Bogu, da ne bi poplave naredile v Kostanjevici velike škode. Letos bo somaševanje ob 11. uri vodil upokojeni beograjski nadškof - zlatomašnik Stanislav Hočevar.

Po kosilu bomo popoldne obiskali še nekatere kraje (romarsko božjo pot na Zaplazu, kjer počivajo posmrtni ostanki blaženega mučenca Alojzija Grozdeta,…). Kdor se želi priključiti romarjem v avtobusu, naj se prijavi v župnišču vsaj do vključno nedelje, 13. avgusta, oz. do zasedenosti avtobusa. Prispevek za prevoz in kosilo je 30 evrov.

Točnega datuma začetka teh romanj nimamo, vendar Kronika poroča, da Kostanjevčani že dolgo romajo na Kum. Župnik Jernej Podbevšek je v Kroniki za leto 1925 popisal kako je tisto leto potekalo romanje. Takole poroča:

»Zaobljubljeno romanje na Kum je bilo zopet letos. Šlo je nekaj nad 60 oseb, večinoma ženske, moških zelo malo – z njimi g. kaplan Sekula, ki je imel 28. 8. (v petek) ob štirih sv. mašo pri sv. Miklavžu. Vrnili so se v nedeljo popoldne 30. 8.  Okrog 5 popoldne je bila zaključna procesija od mosta do cerkve sv. Miklavža s petimi litanijami M. B. in zahvalno pesmijo.  Zanimanje za to romanje je bilo veliko. Priprave živahne. Prispevki za dar sv. Neži so se nabirali več tednov. Največ je nabiral ključar Blaževič. Pomagali so mu: Anton Puc, Košak, Jože Junkar, Jože Colarič, Janez Vidmar. ...
    Romarji so nesli v dar sv. Neži:
    a. svileno obleko (dolžina 136 cm, dolžina rokavov 65 cm),…. delo (Antonija Ercigoj in hči)
    b. 81 sveč, med njimi 3 okrašene (velika 6,20 kg in 2 po 1 kg)
    c. denarja v gotovini: 353,75 Din

Kako je potekalo naše zadnje romanje (leta 2016) si lahko preberete v Oznanilih za leto 2016, št.11, ali na naši spletni strani, kjer je še bolj obširno popisano.