OBVESTILO

BLAGOSLOV VELIKONOČNEGA OGNJA IN VELIKONOČNIH JEDIL

Da bi vsaj omejili širjenje epidemije koronavirusa Covid-19, veljajo v naši državi, od 1. do 11. aprila 2021, strogi varnostni ukrepi. Prepovedano je vsako zbiranje ljudi, odpovedane vse javne prireditve in verski obredi z udeležbo vernikov.

Prav je, da se kristjani teh omejitev držimo ne samo zaradi visokih kazni, ki doletijo kršitelje, ampak predvsem zaradi skrbi za lastno zdravje in zdravje bližnjih. Tudi s tem pokažemo ljubezen do sebe in do bližnjih.

Že preteklo leto v okviru župnije niste prejeli blagoslova velikonočnega ognja, vode in jedil. Upam, da boste tisti, ki se boste držali tako državnih kot cerkvenih predpisov in navodil, letos deležni teh blagoslovov.

1.Velikonočni ogenj bom na veliko soboto blagoslovil brez prisotnosti tistih, ki boste prišli z gobo ponj. Od sedme ure dalje bo na voljo tistim, ki ga boste odnesli na svoje domove.

2. Velikonočna jedila bom blagoslovil brez prisotnosti ljudstva  na posameznih krajih kjer je vsako leto blagoslov (glej Oznanila št. 5/2021).

Pol ure pred napovedano uro blagoslova prinesite na določen kraj svoje košare z jedili in jih pustite pri kapelici, križu ali cerkvi, in nato pojdite od tam domov. Tam naj ostane za »varuha« samo tisti (tista), ki skrbi za kapelico ali cerkev in naj vse, ki bodo prinesli opozori, da ni dovoljeno zbiranje. Po eni uri  lahko pridete po blagoslovljena jedila in blagoslovljeno vodo. Podobice na posodah bodo znamenje, da so jedila res blagoslovljena.

Kjer boste v  skupini čakali (blizu ali oddaljeni) na blagoslov, tam ga ne bo ne letos in tudi ne naslednja leta, ker je to zavestno kršenje državnih predpisov in cerkvenih navodil. Nikjer ni predpisano, da mora biti velikonočni blagoslov (žegen) na sedemnajstih krajih kot je to samo v naši župniji. V večini župnij so blagoslovi samo v župnijski cerkvi, letos jih pa sploh ne bo.

Prosim, da vzamete to opozorilo dobronamerno v skrbi za  zdravje nas vseh, da bomo lahko zdravi jedli blagoslovljena jedila.

Ker v teh  dneh svetega  tridnevja ne bomo mogli biti kot župnijska skupnost navzoči v župnijski cerkvi, pa bodimo toliko bolj povezani po molitvi in preko prenosov bogoslužja preko Radia Ognjišče, TV Exodus in TV Slo. Lahko pa se sami med dnevom kaj oglasite v cerkvi pri Jezusu, še posebej na veliki petek in veliko soboto, ko bo cerkev odprta skozi ves dan do 17. ure.

Želim vam vesele in blagoslovljene velikonočne praznike, veliko in debelih pirhov vsake vrste, zdravja, da boste lahko jedli, in Božjega blagoslova, da se boste tudi duhovno okrepili!

V Kostanjevici na Krki, 31. marca 2021

Jože Miklavčič,