OSEM STOLETIJ ŽUPNIJE IN CERKVE

Čudovit romanski vhod (portal) v našo župnijsko cerkev nam pove, da je ta stavba že zelo stara. Skozi njen glavni vhod je v to Božje svetišče  v  osmih stoletjih prihajalo  ogromno srečnih in nesrečnih ljudi.  Bogu so se prišli zahvalit, ga prosit, častit. Tu so pri krstu postali kristjani - božji otroci, sem prihajali kot prvoobhajanci, birmanci, ženini in neveste, novomašniki in tudi ob smrti je bilo tu slovo vernega občestva.

Cerkev, posvečena sv. apostolu Jakobu starejšemu,  in  župnija  -  prvi  župnik Adalbert - se prvič omenja 24. junija 1220. K župniji so prvotno poleg mesta spadale samo tri manjše vasi: Sajevce, Malence in Koprivnik. Župnija je duhovno in materialno rasla  skupaj  z  bližnjim  cistercijanskim samostanom,  saj  so  bili  do  leta 1786 župniki v glavnem cistercijanski patri.

Leta 1786 se je župnija povečala za 16 vasi: iz župnije sv. Križ: Dolšce in Globočice s cerkvijo Marije, Matere dobrega sveta; iz župnije Šentjernej pa za 14 vasi: Orehovec, Grič, Ivanjše, Podstrm, Kočarija, Male Vodenice s cerkvijo Marije Tolažnice, Velike Vodenice, Ržišče s cerkvijo Marije Magdalene, Zaboršt, Dobe, Dobrava, Dolnja in Gornja Prekopa in Gruča. Vasi: Avguštine, Jablance, Črešnjevec in Oštrc so prosile za sprejem v župnijo že leta 1916, a se je uradna priključitev, skupaj s Črnečo vasjo, Vrtačo in Vrbjem, izvršila šele 1. januarja 1963, ko je župnija dobila današnji obseg.

V teh osmih stoletjih se je dogajalo marsikaj, vendar so tu poleg cerkva obstali še tudi verni slovenski kristjani. In kako bo v  bodoče?  Samo Bog ve, vendar nas zgodovina uči, da kjer so ostali verni - povezani z Bogom in med seboj - tam so obstali tudi kot narod s svojim jezikom in kulturo. Cerkev sv. ap. Jakoba je spomenik vernih vseh  stoletij, vera sedanjega rodu pa najdragocenejša dediščina prednikov. Po svojih potomcih jo ponesite v deveto stoletje cerkve in župnije!

PRAZNOVANJE 800 - LETNICE ŽUPNIJE IN ŽUPNIJSKE CERKVE SV. JAKOBA

bo v nedeljo, 21. junija 2020, s sv. mašo ob 10. uri v župnijski cerkvi. Slovesnost bo vodil novomeški škof Andrej Glavan. Povabljeni ste vsi farani, da se udeležite te slovesnosti, bodisi v cerkvi ali zunaj (bo ozvočeno). Nima vsaka generacije to srečo, da bi živela ob prelomu tisočletja ali stoletja in doživela tako častitljivo obletnico.